امروزه استفاده از راهکار ها و سیستم های مبتنی بر بارکد برای صنایع مختلف جهت کنترل و ردیابی محصولات خود یک امر ضروری بوده و این مهم مستلزم استفاده از برچسب و چاپ مشخه های مورد نیاز بر روی آن می باشد. برچسب و ریبون ها در انواع مختلف با کاربردهای متفاوتی تولید می شوند و انتخاب درست نوع و جنس برچسب با توجه به کاربرد آن علاوه بر کاهش هزینه، شرایط اجرای موفق یک سیستم مبتنی بر بارکد را فراهم می سازد.


انواع برچسب

 • برچسب کاغذی
 • برچسب پی وی سی
 • برچسب متال
 • برچسب پشت متال
 • برچسب حرارتی
 • برچسب های امنیتی
 • برچسب جواهریان
 • برچسب شیشه ای یا ترانسپارنت
 • رول پارچه‌ای تایوک

برچسب کاغذی (Paper Label)

برچسب کاغذی را می توان یکی از پر مصرف ترین نوع لیبل به شمار آورد. این نوع برچسب ها در جنس های گلاسه، نیمه گلاسه و مات قابل تولید بوده و عموما براساس نوع جنس و خاصیت چسبندگی در صنعت نساجی و پوشاک، شرکتهای پست، صنعت فروشگاهی، لوازم خانگی و درصنایع مختلف بسته بندی مورد استفاده وسیع قرار می گیرند. از مزایای عمده این نوع برچسب می‌توان به قیمت ارزان، تنوع در رنگ بندی، کاربری آسان، و … اشاره نمود.

برچسب پی‌وی‌سی (PVC Label)

این نوع برچسب ها حالت پلاستیکی داشته و دارای انواع مات و براق می‌باشند برچسبهای پی‌وی‌سی PVC به مراتب از ماندگاری چاپ و مقاومت بالاتری نسبت به  لیبل های کاغذی برخوردارند. این نوع برچسب قادر به تحمل حرارت تا 80 درجه سانتیگراد و مقاوم در برابر عوامل محیطی از قبیل باد و باران و گرمای آفتاب و کشیدگی می باشند.این خصوصیات منحصر به فرد باعث شده که برچسب های پی وی سی در صنایع مختلف از جمله لوازم خانگی ، داروسازی ،صنعت خودرو، صنایع شیمیایی و. . . مورد استفاده وسیع قرار گیرند.

برچسب متال (Metal Label)

این نوع برچسب ها از نوعی آلیاژ آلومینیوم ساخته شده اند که دارای قابلیت چاپ پذیری منحصر به فردی بوده  و از مقاومت بسبار بالایی در برابر انواع حلالها و شوینده‌های قوی برخوردار می باشند. حفظ چسبندگی و مقاومت در دمای بین منهای ۴۰ درجه سانتیگراد و مثبت ۲۲۰ درجه سانتیگراد از ویژگیهای کم نظیر برچسب های متال می باشد. از این برچسب ها معمولا جهت مشخصه محصول و ردیابی آن در صنایع مختلف نظیر پتروشیمی، لوازم خانگی، خودرو سازی و … استفاده می شوند.

برچسب پشت متال (Metal Label)

این نوع برچسب‌ها دارای چسبندگی بسیار بالا و مقام در برابر حرارت تا ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد می باشند. برچسب های پشت متال در انواع براق و مات قابل ارائه بوده و برای موارد خاصی نظیر سطوح روغنی مورد استفاده قرار می گیرند.

برچسب حرارتی (Thermal Label)

برچسب‌های حرارتی یکی دیگر از برچسب های پر مصرف در فروشگاهها ، صنایع غذایی و آزمایشگاهها می باشند. این گونه برچسب ها به صورت حرارتی بوده و نیازی به ریبون برای چاپ ندارند. برچسب های حرارتی در انواع معمولی و مقاوم در برابر آب تولید شده و مناسب جهت استفاده در مدت زمان کوتاه می باشند.

برچسب‌های امنیتی (Secuity Label )

این نوع برچسب ها که بیشتر برای مصارف امنیتی مورد استفاده قرار می گیرند، در انواع مختلف قابل ارائه می باشند که در صورت استفاده از ریبون مناسب و با کیفیت، مقاومت بالایی در برابر حلالهایی از قبیل الکل، بنزین و سایر مواد شوینده دارند.

برچسب اموال: این نوع برچسب ها بسیار ضخیم بوده و در رنگ های مختلف تولید می شوند و در فرآیند جمع آوری اموال و اموال گردانی برای سازمان و شرکتهای بزرگ استفاده می‌شود.

برچسب سکوریتی یا لیبل خردشونده: این گونه برچسب ها که به نام لیبل گچی نیز شهرت دارند به رنگ سفید بوده و در موارد امنیتی و گارانتی محصولات استفاده می شوند به صورتی که پس از الصاق بر روی محل مورد نظر قابل جدا شدن نبوده و در صورت سعی به جدا کردن، خرد می‌شوند.

برچسب وید (Void Label): این نوع برچسب ها دارای مقاومت بالا در برابر حرارت تا 80 درجه سانتیگراد می باشند. برچسب های وید در دو نوع شطرنجی و نقره ای تولید می شوند. خاصیت این نوع برچسب ها به گونه ای است که هنگام جدا کردن از شکل اصلی خود خارج و قسمتی از برچسب روی محصول به صورت شطرنجی و یا کلمه VOID به صورت انگلیسی روی محصول باقی می‌ماند و برچسب غیر قابل استفاده مجدد می‌گردد.

برچسب لایه شونده: این نوع برچسب ها دارای چسبندگی بالا بوده و مقاوم در برابر حرارت تا 120 درجه سانتیگراد می باشند. خاصیت این نوع برچسب ها به گونه ای است که هنگام جدا کردن به صورت لایه لایه از سطح مورد نظر جدا می شوند.

برچسب جواهریان

این نوع برچسب ها که به برچسب طلا و جواهر نیز معروف می باشند دارای طراحی خاصی بوده و برای چاپ مشخصاتی از قبیل  قیمت، وزن و . . . بر روی طلا و سایر زیور آلات از آن استفاده می شود. برچسب های جواهریان در انواع دمبلی و به استلاح دم موشی ارائه می شوند و از خصوصیات ویژه آن می توان به مقاومت در برابر کشیدگی، چاپ پذیری بسیار بالا و همچنین ماندگاری چاپ مطلوب اشاره نمود.

برچسب شیشه ای یا ترانسپارنت (Transparent)

این گونه برچسب ها بی رنگ و شفاف بوده و مشخصات چاپ شده بر روی آن از هر دو طرف قابل رویت می باشد. برچسب های شیشه ایی از جنس پی وی سی و در ابعاد مختلف با چسبندگی بالا قابل ارائه می باشد. مقاومت بالا در برابر عوامل محیطی ، کشیدگی و چاپ پذبری بالا موجب آن شده که این نوع برچسب‌ها بیشترین مصرف را  در صنایع خودرو سازی جهت الصاق روی شیشه های خودرو، آرایشی و بهداشتی ،صنایع بسته بندی و . . . داشته باشند.

رول پارچه‌ای تایوک (Fabric Roll)

این گونه رولهای مخصوص به صورت پارچه ای و در ابعاد و متراژ استاندار برای چاپگر ها تولید می شوند. رول های تایوک بدون چسب بوده و در صنایع پوشاک مورد استفاده وسیع قرار می گیرند. از خصوصیات رول های تایوک می توان به مقاومت در برابر کشیدگی و پارگی، مقاومت بالا در شستشو و حلالهایی از قبیل الکل، بنزین و سایر مواد شوینده، چاپ پذیری بسیار بالا و همچنین ماندگاری چاپ مطلوب در صورت استفاده از ریبون های مخصوص و با کیفیت اشاره نمود.

انواع ریبون

از آنجا که چاپگرهای برچسب، با استفاده از مکانیزم چاپ حرارتی (انتقال حرارت) عملیات چاپ بر روی انواع مختلف برچسب را با سرعت و وضوح مناسب انجام می دهند، برای چاپ بر روی برچسب ها از نوارهایی که به آنها ریبون گفته می شود بهره می جویند. ریبون ها در اندازه های مختلف و با توجه به نوع کاربری، ماندگاری چاپ متفاوت و متناسب با انواع برچسب ها تولید و مورد استفاده قرار می گیرند.

 • وکس (wax)
 • رزین (Resin)
 • وکس رزین (Wax/Resin)
 • سوپر رزین (Super Resin)
 • واش رزین یا دی ایکس (DX/Wash Resin)

ریبون وکس (WAX)

این نوع ریبونها بیشتر برای چاپ بر روی برچسب‌های کاغذی مورد استفاده قرار می گیرد. ریبون‌های وکس WAX قیمت مقرون به صرفه ایی در مقایسه با سایر ریبون ها داشته و یکی از پر مصرف ترین نوع ریبون می باشد. نداشتن ماندگاری چاپ بالا در برابر سایش ، شستشو و شرایط محیطی از نقاط ضعف این ریبون ها می باشد.

ریبون رزین (Resin)

ریبون‌های رزین Resin با داشتن کیفیت چاپ بسیار بالا جزو مقاوم ترین نوع ریبون‌ها از لحاظ ماندگاری چاپ بر روی انواع برچسب‌ می‌باشند. از این ریبون‌ها بیشتر جهت چاپ بر روی برچسب‌های متال، پی وی سی، امنیتی، شیشه ای استفاده شده و مقاومت در برابر حلال‌هایی از قبیل الکل و یا بنزین از خصوصیات ویژه این ریبون‌ها می باشد.

ریبون وکس رزین (WAX/Resin)

همانگونه که از نام آن پبداست ریبون های وکس رزین تلفیقی از ریبون وکس و رزین بوده و ماندگاری چاپ به مراتب بالاتری نسبت به ریبون های وکس  را دارا می باشند. از این نوع ریبون می توان برای چاپ بر روی برچسب‌های کاغذی، پی وی سی، متال استفاده کرد.

ریبون سوپر رزین (Super Resin)

این نوع ریبون ها با توجه به کیفیت و ماندگاری چاپ بسیار مطلوب بیشتر برای مصارف خاص بکار گرفته می شوند. ریبون های سوپر رزین در مقابل شوینده های قوی مقاومت بسیار بالایی داشته و می توان از آن برای چاپ بر روی برچسب‌های اموال، پی وی سی، متال ، شیشه ای و … استفاده کرد.

ریبون واش رزین یا دی ایکس (DX/Wash Resin)

 این نوع ریبون ها به دلیل داشتن مقاومت بالا در برابر شستشو بیشترین استفاده را در صنعت پوشاک دارند .این ریبون ها برای چاپ بر روی رول های پارچه ای تایوک بکار گرفته شده و ماندگاری چاپ بسیار بالایی دارند.


ارسال نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *