1. دیتاتک
  2. مقالات
  3. آشنایی با انواع برچسب و ریبون

آشنایی با انواع برچسب و ریبون

مقالات
2,334 بازدید
آشنایی با انواع برچسب

امروزه اجرا و پیاده‌سازی صحیح و موفق یک سیستم مبتنی بر بارکد علاوه بـر تجهیزات سخت‌افزاری، مستلزم استفاده از برچسب و ریبون مناسب و با کیفیت می‌باشد. انتخاب صحیح جنس و نوع برچسب «لیبل» و ریبون علاوه بر کاهش هزینه‌های جاری، باعث افزایش عمر مفید تجهیزات شده و شرایط اجرای موفق آن را فراهم می‌سازد.
برچسب‌ و ریبون در انواع مختلف با کاربردهای متفاوتی تولید می‌شوند و هر یک دارای مشخصات و قابلیت‌های منحصر به فردی می‌باشند که با توجه به شرایط و عوامل محیطی انتخاب می‌شوند. از انواع برچسب «لیبل» می‌توان به کاغذی، متال، پشت متال، PVC، امنیتی و اموال، جواهریان، حرارتی «ترمال»، ترانسپرنت، و از انواع ریبون می‌توان به وکس WAX، وکس/رزین Wax/Resin و رزین Resin اشاره کرد. در ادامه سعی داریم شما را با انواع برچسب‌ «لیبل» و ریبون از لحاظ نوع جنس و کاربرد بیشتر آشنا کنیم.

برچسب کاغذی «Paper Labels»

برچسب کاغذی را می‌توان به علت ارزان بودن و سهولت در استفاده، به عنوان یکی از پر مصرف‌ترین نوع مواد مصرفی نام برد. این نوع برچسب‌ها در جنس های گلاسه، نیمه گلاسه و مات تولید می‌شوند و عموما براساس نوع جنس و خاصیت چسبندگی در صنایع مختلف نساجی و پوشاک، شرکت‌های پست، خرده فروشگاهی، لوازم خانگی و در صنایع مختلف بسته‌بندی مورد استفاده وسیع قرار می‌گیرند. گرچه برچسب‌های کاغذی پاره می‌شوند و ممکن است آسیب ببینند؛ با این حال، همچنان می‌توانند گزینه کارآمدی برای کالا، حمل و نقل و یا هرگونه موارد استفاده دیگر در فضای داخلی باشند. از مزایای عمده این نوع برچسب‌ها می‌توان به قیمت ارزان، تنوع در ابعاد و رنگ‌بندی، کاربری آسان اشاره نمود.

برچسب پی‌وی‌سی «PVC Labels»

برچسب پی‌وی‌سی حالت پلاستیکی دارد و در انواع مات و براق عرضه می‌شود اگر چه برچسب‌های پی‌وی‌سی کمی گران‌تر از برچسب کاغذی هستند؛ اما به مراتب مقاومت و ماندگاری چاپ بهتری دارند. این نوع برچسب‌ها ضدآب و در برابر عوامل محیطی نظیر باد، باران، گرمای آفتاب، کشیدگی و پارگی مقاوم می‌باشند. این خصوصیات منحصر به فرد باعث شده است که برچسب‌های پی‌وی‌سی در صنایع مختلف از جمله لوازم خانگی، داروسازی، صنعت خودرو، صنایع شیمیایی و. . . مورد استفاده وسیع قرار گیرند.

برچسب متال «Metal Labels»

این نوع برچسب‌ها از نوعی آلیاژ آلومینیوم تولید می‌شوند که قابلیت چاپ‌پذیری منحصر به فردی دارند و از مقاومت بسبار بالایی در برابر انواع حلال‌ها و شوینده‌های قوی برخوردار می‌باشند. حفظ چسبندگی و مقاومت در دمای بین ۴۰- درجه سانتی‌گراد و ۲۲۰ درجه سانتی‌گراد از ویژه‌گی‌های کم نظیر برچسب‌های متال می‌باشد. از این برچسب‌ها معمولا جهت مشخصه محصول و ردیابی آن در صنایع مختلف نظیر پتروشیمی، لوازم خانگی، خودرو سازی و … استفاده می‌شوند.

برچسب حرارتی «Thermal Labels»

برچسب‌های حرارتی یکی دیگر از پر مصرف‌ترین و البته ارزان‌ترین نوع برچسب می‌باشند. این نوع برچسب‌ها با یک لایه مواد حساس به گرما پوشش داده شده‌اند، و زمانی که در معرض گرما قرار گیرند تغییر رنگ می‌دهند. برچسب‌های حرارتی عمر طولانی ندارند و از مقاومت خوبی در برابر در عوامل محیطی برخوردار نیستند؛ با این حال این نوع برچسب‌ها جهت استفاده در مدت زمان کوتاه مناسب می‌باشد که می‌توان از آن در فروشگاه‌ها، صنایع غذایی و آزمایشگاه‌ها بهره برد.

برچسب‌های امنیت «Security Labels»

این نوع از برچسب‌ها بیشتر برای مصارف امنیتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، برچسب‌های امنیتی در انواع مختلف برای کاربردهای متفاومت عرضه می‌شوند، چاپ‌پذیری فوق‌العاده‌ای دارند و در برابر عوامل محیطی و حلال‌هایی از قبیل الکل، بنزین و سایر بسیار مقاوم هستند.

برچسب اموال شبرنگ: این نوع برچسب‌ها ضخامت بیشتری نسبت به دیگر برچسب‌ها دارند و در رنگ‌های مختلف تولید می‌شوند و در فرآیند جمع‌آوری اموال و اموال گردانی برای سازمان و شرکت‌های مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برچسب اموال خردشونده: نوع دیگری از برچسب اموال است که به دلیل شکنندگی بالا به نام‌های برچسب گچی یا پوست تخم‌مرغی نیز شهرت دارد. برچسب‌های خردشونده بیشتر به رنگ سفید تولید می‌شود و پس از الصاق بر روی محل مورد نظر قابل جدا شدن نیستن و در صورت تلاش به جدا کردن، خرد می‌شوند.

برچسب ویدVoid Label: این نوع برچسب‌ها دارای مقاومت بالا در برابر حرارت می‌باشند. برچسب های وید در دو نوع شطرنجی و نقره‌ای تولید می‌شوند. خاصیت این نوع برچسب‌ها به گونه‌ای است که هنگام جدا کردن از شکل اصلی خود خارج و قسمتی از برچسب روی محصول به صورت شطرنجی و یا کلمه VOID به صورت انگلیسی روی محصول باقی می‌ماند و برچسب غیر قابل استفاده می‌گردد.

برچسب لایه شونده: این نوع برچسب‌ها دارای چسبندگی بالا می‌باشد و در برابر رطوبت، حرارت، انواع حلال‌ها، شوینده‌ها و مواد شیمایی بسیار مقاوم می‌باشند. برچسب لایه شونده چاپ‌پذیری خوبی دارند و هنگام جدا کردن به صورت لایه لایه از سطح مورد نظر جدا می‌شوند.

برچسب جواهریان «Jewelry Labels»

این نوع برچسب که به برچسب طلا و جواهر نیز معروف است؛ دارای طراحی خاصی بوده و برای چاپ مشخصاتی از قبیل  قیمت، وزن و . . . بر روی طلا و سایر زیورآلات از آن استفاده می‌شود. برچسب‌های جواهریان در انواع دمبلی و به استلاح دم موشی ارائه می‌شوند و از خصوصیات ویژه آن می‌توان به مقاومت در برابر کشیدگی، پارگی، چاپ پذیری بسیار بالا و همچنین ماندگاری چاپ فوق‌العاده اشاره کرد.

برچسب پشت متال «Back Metal Labels»

برچسب‌های پشت متال از دو لایه کاغذ و متال تشکیل می‌شوند و قدرت چسبندگی بسیار بالایی دارند. این نوع برچسب‌ها در انواع براق و مات تولید می‌شود و از مقاومت فوق‌العاده‌ای برخوردارند. خصوصیات منحصر به فرد و چسبندگی بسیار بالای برچسب‌های پشت متال باعث شده که در صنایع مختلف از جمله پتروشیمی، خودروسازی، تولید کنندگان تایر خودرو، فرش، فولاد و … مورد استفاده قرار گیرند.

برچسب شیشه ای یا ترانسپارنت «Transparent Label»

این نوع برچسب‌ها بی‌رنگ و شفاف بوده و مشخصات چاپ شده بر روی آن از هر دو طرف قابل رویت است. برچسب‌های شیشه‌ایی از جنس پی‌وی‌سی و در ابعاد مختلف با چسبندگی بالا تولید می‌شوند. مقاومت بالا در برابر عوامل محیطی، پارگی‌، کشیدگی و چاپ پذیری بالا سبب شده که این برچسب‌ها بیشترین مصرف را در صنایع خودرو سازی جهت الصاق روی شیشه های خودرو، آرایشی و بهداشتی ،صنایع بسته‌بندی داشته باشند.

ریبون وکس «WAX»

این نوع ریبون برای چاپ بر روی برچسب‌های کاغذی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ریبون‌های وکس قیمت مقرون به صرفه‌ایی دارند و یکی از پر مصرف‌ترین نوع ریبون‌ها می‌باشد. ریبون‌های وکس دارای نقطه ذوب کمتری هستند، بنابراین می توان از حرارت پایین‌تری برای چاپ استفاده کرد و سرعت چاپ بیشتری را در اختیار داشت. اگر چه این ریبون‌ها ارزان قیمت هستند و کیفیت چاپ خوبی بر روی برچسب های کاغذهای ارائه می دهند، اما در برابر سایش، مواد شوینده از مقاومت خوبی برخوردار نمی‌باشند. از ریبون‌های وکس  برای کاربردهای لیبلینگ در حمل و نقل، برچسب کارتن و برچسب‌های خرده فروشی استفاده کرد.

ریبون وکس/رزین «Wax/Resin»

این نوع ریبون برای برچسب‌هایی که نیاز به ماندگاری چاپ بیشتری دارند مناسب است. ریبون‌ وکس/رزین قیمت بالاتری نسب به ریبون وکس دارد و برچسب‌های چاپ شده با این ریبون از دوام بیشتری برخوردارند و در برابر خراش و سایش مقاوم‌تر می‌باشند.

ریبون رزین «Resin»

ریبون‌های‌ رزین با کیفیت‌ترین و مقاوم‌ترین نوع ریبون‌ از لحاظ ماندگاری می‌باشند. این نوع ریبون‌‌ها برای چاپ به حرارت بیشتری نیاز دارد و در برابر شوینده‌ها مانند ایزوپروپیل، بنزین و الکل، خوردگی، دمای بالا، رطوبت، خراش و سایش بسیار مقاوم هسنتد و البته قیمت بالاتری نسب به دیگر ریبون‌ها دارند. از ریبون‌ رزین بیشتر برای چاپ بر روی برچسب‌های متال، پی وی سی، امنیتی، اموال، ترانسپرنت استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست