1. دیتاتک
  2. مقالات
  3. بارکدخوان‌های دوبعدی چگونه به کمک کسب و کار شما می‌آیند؟

بارکدخوان‌های دوبعدی چگونه به کمک کسب و کار شما می‌آیند؟

مقالات
550 بازدید
بارکدخوان دوبعدی

اصول ابتدایی اسکن، از لیزری تا تصویری

شاید بدانید که بارکدها از تأثیرگذارترین فناوری‌های قرن بیستم به شمار می‌روند. این خطوط میله‌ای ساده سیاه و سفید که امروزه بر روی هر کالایی پیدا می‌شوند، چنان سطحی از گستردگی خدمات را ارائه داده‌اند که به لطف آن‌ها اکنون می‌توان سیستم‌های رهگیری را در سطحی جهانی پیاده کرد. بدون این بارکدها، مدیریت بسیاری از کسب و کارها غیرممکن می‌شود و رهگیری دقیق اشیاء بدون فناوری بارکد، تقریبا غیر قابل‌تصور است.

تصویرگرها، علاوه بر پیشرفت‌هایی که نسبت به همتای لیزری خود دارند، پذیرای ظرفیت‌های جدیدی نیز همچون اسکن بارکدهای دوبعدی بوده‌اند. اگرچه کاربرد این تصویرگرها در گذشته به مواردی خاص محدود بود؛ اما امروزه به لطف قابلیت‌های متعدد این فناوری، می‌توان از آن در اکثر حوزهای مرتبط استفاده کرد.

روند انتخاب بارکدخوان مناسب، گاه می‌تواند بسیار کسل کننده باشد. برای مثال، ممکن است نوع خاصی از بارکدخوان پاسخ‌گوی نیاز کسب و کار شما بوده اما کارآمدترین انتخاب ممکن نباشد. دانستن مزیت‌های هر کدام از انواع بارکدخوان‌ها، به شما در انتخاب مناسب‌ترین و کارآمدترین نوع آن‌ برای کسب و کارتان کمک بسیاری خواهد کرد. بیایید این فناوری‌های اسکن را با هم مرور کنیم…

بارکدخوان‌های لیزری

ابتدایی‌ترین روش اسکن بارکد، استفاده از بارکدخوان‌های لیزری است. این نوع بارکدخوان‌ها به دلیل قابلیت خود و اطمینان در کارآیی و همچنین کم‌هزینه بودن، به عنوان استاندارد صنعتی در اسکن بارکدهای میله‌ای (یک‌بعدی) معرفی شده است.

طیف گسترده‌ی کارکرد این نوع بارکدخوان‌ها از سوپرمارکت‌های سر کوچه خودتان گرفته تا فروشگاه‌های بزرگ و صنایع مختلف را در بر می‌گیرد. امروزه تقریبا همه می‌دانند چه‌طور از یک بارکدخوان‌ لیزری استفاده کنند. بله، تنها کافیست بارکد را به خط قرمز لیزر نزدیک کنید و دکمه را فشار دهید! به همین آسانی!

سادگی و سهولت کار با بارکدخوان‌های لیزری سبب محبوبت این بارکدخوان‌ها شده است. اگرچه بارکدخوان‌ها لیزری اشکال متفاوتی دارند. از شکل تنفگی تا مدل‌های روی پیشخوان که نیاز به فشردن دکمه ندارند و یا مدل‌های درون پیشخوانی که بارها در فروشگاه ها دیده‌اید اما نوع کارکرد همه آن‌ها یکسان است.

اما چه‌طور کار می‌کنند؟

در مورد بارکدخوان‌های لیزری، زمانی ‌که شما بارکد را مقابل لیزر می‌گیرید، بارکد یا نور را جذب (خطوط سیاه) و یا منعکس می‌کند (خطوط سفید). زمانی‌که دکمه را فشار می‌دهید، نور منعکس شده توسط بارکدخوان‌ جمع‌آوری و الگوی بارکد به همراه اطلاعات تعبیه ‌شده در آن پردازش می‌شوند. در واقع روش کار، مثل کلید یک لامپ است که به سرعت روشن و خاموش می‌شود.
این روش از اسکن بارکد، روشی بهینه و مقرون‌به‌صرفه در مورد بارکدهای میله‌ای (یک‌بعدی) می باشد‌. اما اگر با بارکدی مواجه شوید که به درستی چاپ نشده باشد، نور را به درستی جذب یا منعکس نخواهد کرد و بارکدخوان لیزری عملا پاسخ‌گو نخواهد بود. به همین ترتیب در هنگام اسکن کردن باید دقت کنید که تمام بارکد زیر نور لیزر قرار بگیرد. چنان‌چه بخشی از بارکد آسیب دیده یا مخدوش باشد یا زاویه دست‌تان بیش‌از حد بسته باشد، بازخورد مثبتی دریافت نخواهید کرد.

بارکدخوان‌های لیزری شاید رایج‌ترین نوع بارکدخوان‌ها باشند اما محدودیت‌هایی هم دارند. در مواردی که حجم کار کم است و بارکدهای میله‌ای (یک‌بعدی) حکم‌رانی می‌کنند، بارکدخوان‌ها لیزری گزینه‌ای بلامنازع هستند. اما بسیار پیش آمده که کسب و کارهای مختلف، با محدودیت‌های این فناوری دست‌به‌گریبان شده‌اند. این‌جاست که انتخاب مناسب برای شما، فناوری بارکدخوان‌های تصویری خواهد بود.

بارکدخوان‌های تصویری

بارکدخوان‌های تصویری شاید تازه‌وارد این عرصه باشند، اما محبوبیت‌شان به دلیل ظرفیت‌های افزون و اسکن تهاجمی روزبه‌روز در حال افزایش و کاربردشان از صندوق‌داری، خرده‌فروش‌ها تا حوزه‌های پزشکی و صنعتی درحال گسترش است.

بارکدخوان‌های تصویری برخلاف همتای لیزری به جای ثبت انعکاس نور بارکد، تصویری از بارکد را ذخیره می‌کنند. این بارکدخوان‌ها به گونه‌ای بهینه‌سازی شده‌اند که بتوانند بارکدهای سیاه و سفید با کنتراست بالا را تشخیص داده، به سرعت پردازش و اطلاعات آن‌ها را رمزگشایی کنند. این فرآیند در نگاه اول به نظر کندتر از بارکدخوان‌های لیزری می‌رسد، اما الگوریتم‌های رمزگشایی در چند سال اخیر به ‌طور چشم‌گیری بهبود یافته‌اند تا جایی‌که به سرعت بارکدخوان‌های لیزری رسیده و حتی در مواردی از آن‌ها پیشی گرفته‌اند.
مزیت اول بارکدخوان‌های تصویری، عدم اتکا به نور انعکاسی است. به این ترتیب آن‌ها می‌توانند بارکدها را روی هر سطحی اعم از چاپ‌شده یا صفحات دیجیتالی و از هر زاویه‌ایی اسکن کنند. به محض این‌که تصویر بارکد دریافت شد، بارکدخوان‌ تصمیم می‌گیرد که این بارکد به چه شکل خوانده شود. فقط کافی است بارکد را مقابل بارکدخوان‌ قرار دهید و دکمه را بفشارید!

به کمک بارکدخوان‌های تصویری می‌توانید بارکدهای مخدوش و بی‌کیفیتی را که بارکدخوان‌های لیزری قادر به اسکن آن نیستند؛ اسکن کنید. از آن‌جایی‌که روش کار بارکدخوان‌های تصویری به جای انعکاس نور بر پایه پردازش تصویر است، تحمل خطای بالایی در مواجهه با بارکدهای کم رنگ، مخدوش یا محو شده دارند. در پردازش بارکدهای مخدوش چنانچه خطوط بارکد کامل نباشند، بارکدخوان‌های لیزری قادر به اسکن آن نیستند. اما بارکدخوان‌های تصویری کافیست تنها بخشی از بارکد را اسکن کنند تا تمام اطلاعات آن را استخراج نمایند.

مزیت بزرگ دیگر بارکدخوان‌ها تصویری، توانایی آن‌ها در اسکن انواع بارکدهای میله‌ای (یک‌بعدی)، دوبعدی و PDF417 است. چنانچه نیاز به اسکن طیف وسیعی از بارکدها را دارید، بدون شک بهترین انتخاب برای شما یک بارکدخوان‌ تصویری خواهد بود. اما حتی اگر امروز به آن‌ها نیازی ندارید، می‌توانید آینده‌نگر باشید و نیاز آینده کسب و کار خود را امروز برطرف کنید تا در آینده به راحتی آن را توسعه دهید.

تصویری خطی یا تصویری دوبعدی

نکته دیگری که باید مدنظر داشت، این است که از لحاظ فنی دو نوع بارکدخوان تصویری وجود دارد. بارکدخوان‌های تصویری دوبعدی که قادر به اسکن هر نوع بارکدی هستند و بارکدخوان‌های تصویری خطی که تنها برای اسکن بارکدهای میله‌ای (یک‌بعدی) بهینه‌سازی شده‌اند.اگر تصمیم دارید که جایگزینی مناسب برای بارکدخوان لیزری خود بیابید، یک بارکدخوان تصویری خطی مزایای یک بارکدخوان‌های تصویری را با همان هزینه بارکدخوان لیزری برایتان به ارمغان خواهد آورد.

اگر چه بارکدخوان‌های تصویری دوبعدی گران‌تر هستند و باید هزینه بیشتری بپردازید، اما توانایی اسکن انواع بارکدها را دارند. اگر به دنبال بهبود سرعت و ارتقای سطح کارایی در کسب و کار خود هستید، می‌توانید با استفاده از یک بارکدخوان تصویری به سرعت شاهد این تغییرات باشید. این‌کار شاید مقداری هزینه‌بر باشد، اما مزایای آن بر بهبود هرچه ‌بیشتر فرآیند کسب و کارتان تاثیر بسزایی خواهد داشت.

بارکد در کسب و کارها

تقریبا همه کسب و کارها به نوعی از بارکد استفاده می‌کنند. بارکدخوان‌ها در تمام عرصه‌های اسکن و رهگیری، نقش اصلی را بازی می‌کنند و میزان موفقیت فرآیند اسکن در نهایت وابسته به آن‌هاست. بارکدخوان‌ نامناسب یا غیر استاندارد کارایی شما را در کار با بارکدها به شدت تضعیف می‌کند. بارکدخوان‌ها لیزری شاید از نگاه تاریخی رایج‌ترین نوع بارکدخوان‌ها باشند اما به این معنی نیست که آن‌ها همیشه بهترین انتخاب برای شما هستند؛ گرچه بارکدخوان‌های تصویری کمی گران‌تراند و هزینه بیشتری برای شما دربر دارند، اما در مقایسه با بارکدخوان‌های لیزری کوله‌باری از مزیت در عملکرد و کارایی را با خود به ارمغان می‌آورند. این تفاوت‌هاست که نهایت بهره‌وری شما از بارکدخوان‌ها و فرآیند اسکن را تضمین می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست