1. دیتاتک
  2. مقالات
  3. بارکد چیست؟

بارکد چیست؟

مقالات
919 بازدید
بارکد

امروزه بارکد به بخشی جدانشدنی از زندگی ما تبدیل شده‌، خطوط سیاه و سفیدی که تقریباً بر روی هر چیزی می‌بینیم از قبوض گرفته تا کارت‌های شناسایی، بیمارستان‌ها، فروشگاه‌ها، سوپرمارکت‌ها، مواد غذائی، مغازه‌ها، سازمان‌ها، ادارات و حتی در خانه خودمان؛ اما در واقع بارکد چیست و این خطوط سیاه و سفید چه چیزی را نمایش می‌دهند؟

بارکد مجموعه‌اى از خطوط میله‌اى موازى با عرض‌هاى پهن و نازک است که اندازه هر خط معنا و مفهوم خاصى دارد. این خطوط به رنگ مشکی و در زمینه‌ای سفید رنگ تشکیل می شوند و به وسیله دستگاه‌های بارکدخوان قابل خواندن و انتقال به رایانه می‌باشد.

به زبان ساده تر می توان گفت: بارکد عبارت است از انتقال داده‌ها از طریق امواج نوری

بارکد Barcode که در زبان فارسی به آن رمزینه، رمزمیله، خط نماد، کد میله‌ای نیز می‌گویند، نوعی نمایش تصویری اطلاعات بر روی سطوح است که اطلاعات آن را می‌توان توسط ماشین بازخوانی کرد. در نگاه اول همه بارکدها یکسان به نظر می رسند اما در واقع هر کدام روش کدگذاری مخصوص به خود را دارند و از آن به‌ عنوان استاندارد استفاده می‌کنند.

بارکدهای اولیه اطلاعات را در قالب عرض و فاصله خطوط موازی ذخیره می‌کردند و به صورت یک دسته از خطوط موازی دیده می‌شدند، اما امروزه ممکن است به شکل دو بعدی، یک دسته نقطه، یک دسته دایره هم مرکز و یا به صورت پنهان شده در تصاویر نیز ظاهر شوند. بارکدها توسط پویشگر نوری که دستگاه بارکدخوان نامیده می‌شود بازخوانی می‌شوند و اگر در تصاویر پنهان شده باشند توسط نرم‌افزار خاصی از آن استخراج می‌شوند.
بارکد به صورت گسترده‌ای در پیاده‌سازی سیستم‌های جمع‌آوری خودکار اطلاعات که سرعت و دقت ورود اطلاعات را بالا می‌برند کاربرد دارد. این کدهای میله‌ای انواع زیادی دارند که هر یک نوع خاصی از اطلاعات را در خود ذخیره کرده و نمایش می‌دهند و به همین دلیل الگوهای خاصی برای نمایش این‌گونه اطلاعات مورداستفاده قرار می‌گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست