1. دیتاتک
  2. مقالات
  3. GS1 زبان جهانی کسب و کار

GS1 زبان جهانی کسب و کار

مقالات
979 بازدید
gs1

جهانی شدن مبادلات، افزایش رفت و آمد افراد، کثرت ارسال کالاها و حجم تبادل اطلاعات، جوامع قرن 21 را مجبور کرده است تا بیشتر و بیشتر به استانداردهای بین‌المللی در حوزه تجارت و بازرگانی تکیه نمایند. مالکان کسب و کارها دریافته‌اند که بدون وجود استانداردها، با راهکارهای مختلفی در سراسر جهان روبرو خواهیم بود. که به علت نبودن زبان مشترک، ناکارآمد هسنتد و باعث از دست رفتن فرصت‌های بسیاری می‌شوند با توجه به این امر نیاز به استانداردهای جهانی مشترک در تجارت و بازرگانی بسیار ضروری به نظر می رسد.

سازمان جهانی GS1

GS1 مخفف Global Standard One به معنای استاندارد جهانی 1 است. سازمان GS1 یک نهاد بین‌المللی برای توسعه و استقرار استانداردهاست که مدیریت فراگیرترین و کاربردی‌ترین سیستم استانداردهای زنجیره تأمین در دنیا را بر عهده دارد. بیش از یک میلیون شرکت فعال در 25 حوزه صنعتی در 150 کشور جهان، عضو سازمان  GS1  هستند و از استاندارها و راهکارهای این سازمان برای انجام فرآیند های کاری و تجاری خود بهره می‌برند. بارکدها به عنوان یکی از شناخته شده ترین راهکارهای GS1، در روز بیش از 5 میلیارد مرتبه در سراسر جهان اسکن می‌شوند که همین امر موجب شده است استانداردهای GS1 به عنوان زبان جهانی کسب و کار در سراسر دنیا فراگیر شود.
این سازمان غیرانتفاعی، بی‌طرف و غیرسیاسی است و از طریق شرکت‌های نماینده‌اش در سراسر جهان، با شرکای تجاری، صنایع تولیدی، دولت‌ها، و شرکت‌های صاحب فناوری در ارتباط است تا نیازهای آن‌ها و مشکلات موجود در کسب و کارشان را بشناسد و از طریق طراحی و پیاده‌سازی استاندارهای جهانی، برای آن نیازها پاسخی مناسب ارائه داده و کارایی، اطمینان و شفافیت را در بخش‌های مختلف کسب و کار آن‌ها تضمین نماید.

اعتقاد، چشم‌انداز و ماموریت

GS1 بر این باور است که استانداردها نقشی اساسی بر نحوه کار و زندگی ما دارند و به دنبال ایجاد جهانی است که در آن کالاها و اطلاعات مربوط به آنها به نحو کارا و ایمن جابجا شوند تا فواید بیشتری به کسب و کارها و زندگی مردم برسد و مأموریت خود می‌داند که این موضوع را بی‌طرفانه راهبردی کند به گونه‌ای که همه ذینفعان بتوانند به توسعه و استقرار استاندارهای جهانی بپردازند و از مزایای آن بهره‌مند شوند.

استانداردهای GS1

استانداردهای GS1 برای شناسایی، ضبط خودکار، به اشتراک گذاری اطلاعات و به‌ کارگیری، این امکان را برای شرکت‌ها فراهم می‌سازد که به ‌سادگی و با زبان مشترک درباره محصولات، مکان‌ها و سایر موجودیت‌های زنجیره تامین با هم ارتباط برقرار کنند و امور کسب و کار خود را پیش ببرند. استفاده از استانداردها و راحل‌های GS1 موجب تهسیل در تجارت، کاهش هزینه‌ها در سازمان، افزایش شفافیت در زنجیره و بهبود فرآیندها در کسب و کار می‌شود.

Identify

شناسایی

Capture

ضبط خودکار

Share

اشتراک گذاری

Use

به‌کارگیری

حوزه‌های فعالیت

استاندارها و راه‌حل‌های GS1 تا کنون در بیش از 25 صنعت مختلف به کار گرفته شده و کارایی و کارآمدی خود را اثبات کرده‌اند. این استانداردها پشتیبان زنجیره‌های تأمین هستند و باعث افزایش سرعت و کاهش هزینه‌ها در فرآیند زنجیره تامین می‌شوند. استاندارها GS1 بیشترین کاربرد را در این چهار حوزه داشته است.

Retail

خرده فروشی

Healthcare

بهداشت و درمان

Transport & Logistics

حمل و نقل لجستیک

Foodservice

مواد غذایی

با استفاده از استاندارها و راهکارهای GS1 می‌توان هزینه‌ها را کاهش داد و یه شرکت‌ها در حفظ امنیت برند و توسعه آن در سطح بین المللی کمک کرد. همچنین می‌توان به مصرف کنندگان نهایی محصولات و خدمات اطمینان داد که محصولی که در حال استفاد از آن هستند اصیل، کاملا سالم و قانونیست. یا از طرف دیگر به تولیدکنندگان کمک کرد که با کمک سیستم‌های اطلاعاتی بسیار کارآمد فعالیت‌های تامین مواد اولیه، توزیع، فراخوان، عودت و … را با سرعت، دقت و سهولت بیشتری انجام دهند. در هر نقطه از زنجیره‌های بین‌المللی عرضه و تقاضا در حوزه‌های مختلف می‌توان از خدمات GS1 به عنوان استاندارهایی بین‌المللی و زبان جهانی کسب و کار استفاده کرد و شیوه‌های کار و زندگی را به نحوی بهتر و کارآمدتر تغییر داد.

منبع: gs1ir.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست