1. دیتاتک
  2. مقالات
  3. انتخاب رایانه‌ی قابل حمل مناسب

انتخاب رایانه‌ی قابل حمل مناسب

مقالات
913 بازدید
انتخاب رایانه‌ی قابل حمل مناسب

انتخاب رایانه‌ی قابل حمل مناسب

رایانه‌ی قابل حمل یا به اصطلاح هندهلد به بخش جدایی ‌ناپذیری از کسب و کارها و زندگی روزمره‌ی انسان‌ها تبدیل شده‌اند که این امر با ظهور گوشی‌های هوشمند بیش از پیش جلوه می‌کند. هندهلدها از ردیابی انبار گرفته تا پشتیبانی تکنسین‌های میدانی، می‌توانند بازدهی و کارایی کسب و کارها را افزایش دهند. به بیان ساده‌تر در صورت استفاده از هندهلد توسط کارمندان شما، می‌توانید به سرعت، دقت و بازدهی بیشتری دست یابید.

حال چالش اصلی، پیدا کردن دستگاه مناسب است. با توجه به مدل‌های مختلف این رایانه‌ی قابل حمل، درک تفاوت‌های آن‌ها می‌تواند بسیار دشوار باشد. انتخاب بهترین نوع هندهلد با توجه به برنامه و کاربرد شما جهت استفاده‌ی حداکثری از فناوری بسیار مهم است. اولین قدم در پیدا کردن رایانه‌ی قابل حمل مناسب، تعریف دقیق نیازهای مشخص سازمان است.

  • رایانه‌ی قابل حمل را برای چه کاری نیاز دارید؟ انبارداری، ردیابی اموال و یا عملیات میدانی؟
  • این رایانه‌ی قابل حمل در چه محیطی قرار است استفاده شود؟ آیا این محیط سخت و ناهموار است؟
  • آیا برای دستگاه خود نرم‌افزار مناسبی را انتخاب کرده‌اید؟
  • قرار است چه نوع بارکدهایی را اسکن کنید؟
  • آیا به اتصال سریع به شبکه‌ی بی‌سیم نیاز دارید؟

در صورتی که مشخص کنید چگونه می‌خواهید از هندهلد استفاده کنید، می‌توانید به نوع شکل، سبک، سیستم‌عامل و گزینه‌های دیگر مورد نیاز خود پی ببرید. درک هر یک از این عوامل می‌تواند به شما در انتخاب هندهلد مناسب کمک کند.

انواع رایانه‌ی قابل حمل

یکی از مهم‌ترین قدم‌ها در پیدا کردن هندهلد مناسب، مشخص کردن نوع آن است. در صورت مشخص شدن این عامل، بسیاری از قابلیت‌های عملکردی دستگاه مشخص می‌شود. به همین دلیل انتخاب نوع صحیح دستگاه بسیار حائز اهمیت است. رایانه‌ی قابل حمل متشکل از 6 نوع عمده هستند و هر یک بر اساس کاربرد و برنامه‌ی شما، مزایای مخصوص به خود را دارند.

هندهلدهای اولیه

این نوع ساده‌ترین نوع رایانه‌ی قابل حمل هستند و بهترین گزینه برای بررسی رایانه‌ی قابل حمل می‌باشند. این دستگاه‌ها فاقد وای‌فای WiFi، شبکه‌ی WAN و یا اتصال به شبکه‌ی بی‌سیم هستند. به همین دلیل تمامی اطلاعاتی که شما جمع آوری می‌کنید را ذخیره می‌کنند و یا داخل فایل متنی ساده‌ای قرار می‌دهند. در این صورت شما باید این دستگاه را به رایانه‌ای متصل کنید و فایل ذخیره شده را انتقال دهید. رایانه‌های‌ قابل حمل اولیه سطح استحکام مختلفی دارد اما معمولاً برای استفاده در شرایط و محیط‌هلی سخت ساخته نشده‌اند. هندهلد‌هایی مانند Unitech HT630 برای امور ساده‌ی انبارگردانی و جمع‌آوری اطلاعات انبار و یا کاربردهای دیگری که تنها در آن‌ها به ثبت داده‌ها و نه اتصال سریع و یا نرم‌افزارهای پیشرفته نیاز است، مناسب هستند.

هندهلد اولیه

موبایل کامپیوتر

این نوع رایانه‌ها‌ی قابل حمل به با ابعاد تلفن همراه طراحی شده‌اند تا بتوانند برای کاربر، دسترسی کاملی به تمامی اطلاعات مورد نیاز را در قالبی و در عین حال مستحکم فراهم کنند. با استفاده از این نوع دستگاه‌ها شما می‌توانید از وای‌فایWiFi ، شبکه‌ی WAN، بلوتوث و حتی GPS بهره‌مند شوید. با توجه به اندازه و دوام بیشتر این نوع هندهلد‌ها، آن‌ها برای تکنسین‌های میدانی، حمل و نقل و باربری‌ها، مدیران ساختمان‌سازی و یا تمامی کاربردهای دیگری که اساس کار کسب‌وکار شما را تشکیل می‌دهند، بسیار عالی هستند. هندهلد‌هایی مانند M3 SM15 می‌توانند جای خالی لپ‌تاپ، موبایل و بارکدخوان را تنها در یک دستگاه پر کنند و انواع اتصالات و اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما قرار دهند.

هندهلد موبایل کامپیوتر

هندهلد صنعتی

این نوع هندهلد‌ها مشابه رایانه‌ها‌ی قابل حمل با ابعاد تلفن همراه، طیف وسیعی از اتصالات بی‌سیم را با طراحی مستحکم‌تری برای محیط‌های سخت و خشن فراهم می‌کنند. این دستگاها جهت برآورده کردن نیازهای کاربردهای مختلف، صفحه‌کلید اعداد کامل و انواع مختلفی از بارکدخوان را ارائه می‌کنند. به عنوان مثال شما می‌توانید دستگاه‌هایی همچون DSIC DS5 را در انبارها و یا مراکز پخش و همچنین در محل ساخت ساختمان مشاهده کنید. برخی از این دستگاه‌ها حتی می‌توانند زیر آب کار کنند. وقتی شما به دستگاهی نیاز دارید که به صورت کامل باید اتصالات بی‌سیم را فراهم کند، در این صورت این دستگاه باید آمادگی تمامی شرایط ممکن را داشته باشد که در این حالت این نوع هندهلدها می‌توانند گزینه‌ی مناسبی باشند.

هندهلد صنعتی

هندهلد با نگهدارنده تفتگی | GUN

این نوع هندهلد‌ها برای کاربردهای در محیط‌های سخت و خشن که تحت شبکه‌ی وای فای کار می‌کنند، طراحی شده‌اند. این دستگاه‌ها معمولاً امکان اتصال شبکه‌ی WAN را ندارند. اما اگر خارج از محدوده‌ی شبکه‌ی بی‌سیم باشند، همواره می‌توان از آن‌ها به عنوان یک دستگاه جمع آوری داده‌ها استفاده کرد. این رایانه‌ها‌ی قابل حمل طیف وسیعی از بارکدخوان را ارائه می‌کند، از جمله بارکدخوان‌های دوربرد تا فاصله‌ی 9 متری. دستگاه‌هایی همچون Zebra MC9200 برای انبارداری که استحکام و سهولت استفاده از ضروریات کار است، بسیار عالی هستند. این دستگاه‌ها در خارج از انبارها، در فروشگاه‌هایی استفاده‌ی طولانی مدت از آن‌ها برایشان مهم است نیز به خوبی کار می‌کنند.

هندهلد با نگهدارنده تفتگی

هندهلد پوشیدنی

قدرت پردازش و اتصال بی‌سیم این رایانه‌ها با رایانه‌ها‌ی قابل حمل با GUN برابری می‌کند. با این تفاوت که می‌توانید برای انجام کارهای دیگر، دستان خود را آزاد کنید. این نوع رایانه‌‌ی قابل حمل بر روی مچ دست و بارکدخوان آن بر روی انگشت قرار می‌گیرد. از این طریق شما می‌توانید در عین استفاده از هر دو دست برای جا به جا کردن اجسام، اطلاعات را اسکن و داده‌ها را جمع‌آوری کنید. درست است که رایانه‌ها‌ی قابل حمل پوشیدنی رایج نیستند، اما در جای مناسب تا حد زیادی می‌تواند بازدهی و کارایی کارمندان را افزایش دهند.

هندهلد پوشیدنی

رایانه‌ی ثابت | قابیلت نصب بر روی وسایل نقلیه

این رایانه‌ها قدرت پردازش بسیار زیادی را در یک قالب مستحکم قرار داده‌اند. قالبی که به خوبی برای لرزش لیفتراک‌ها و وسایل نقلیه‌ی دیگر طراحی شده است. در این نوع دستگاه‌ها بر خلاف رایانه‌ها‌ی قابل حمل دیگر، بارکدخوان تعبیه نشده است. برای مثال شما می‌توانید دستگاهی مانند Zebra VC80x را به بارکدخوانی مانند Zebra LI3608 متصل کنید و از قابلیت‌های بارکدخوان صنعتی نیز بهره ببرید. دستگاه‌هایی که بر روی وسایل نقلیه نصب می‌شوند، معمولاً از یک سیستم‌عامل ویندوز بهره می‌برند. اما مدل‌های معدودی نیز هستند که سیستم‌عامل‌های لینوکس و XP را برای جمع آوری هرچه راحت‌تر اطلاعات فراهم می‌کنند. به کارگیری از این نوع رایانه‌ها‌ می‌تواند باعث افزایش بهره‌وری و کاهش چشم گیر خطاها در کاربردهایی همچون جا به جایی، ارسال و دریافت کالا در انبارهای بزرگ شود.

رایانه‌ی ثابت | قابیلت نصب بر روی وسایل نقلیه

سیستم‌عامل

تمامی هندهلدها درست مانند رایانه‌ی شخصی شما دارای سیستم‌عامل (OS) هستند. این سیستم‌عامل چهارچوبی نرم‌افزاری است که سخت‌افزار رایانه‌ها‌ی قابل حمل را با برنامه‌های نصب شده بر روی دستگاه متصل می‌کند. عملکرد و در دسترس بودن برنامه‌های رایانه‌ها‌ی قابل حمل شما تماماً به سیستم‌عامل موجود بر روی آن بستگی دارد. سیستم‌عامل‌های موجود بر روی رایانه‌های همراه به سه دسته تقسیم می‌شوند.

سیستم‌عامل DOS یا اختصاصی

سیستم‌عامل داس فقط بر روی رایانه‌ها‌ی قابل حمل ابتدایی یافت می‌شود که در حال حاضر بسیار محدود هستند. برخلاف سیستم‌عامل‌های دیگر، این سیستم‌عامل‌ها معمولاً فقط نرم‌افزارهای مشخصی را اجرا می‌کنند. نرم‌افزارهایی که از سوی تولیدکننده‌ی دستگاه ارائه شده‌اند و یا برنامه‌هایی که شما خودتان با زبان‌های برنامه‌نویسی مثل ویژوال بیسیک و یا C++ نوشته‌اید. اغلب کاربران از نرم‌افزارهای موجود استفاده می‌کنند، چرا که رایانه‌ها‌ی قابل حمل ابتدایی قادر به جمع‌آوری ساده‌ی داده‌ها هستند. دستگاهی مثل Zebex Z-9000 دارای یک تولیدکننده‌ی ساده‌ی برنامه است که شما برای ایجاد برنامه‌های ساده برای دستگاه همراه خودتان می‌توانید یک رایانه‌ی رومیزی را برای آن پیکربندی کنید.

ویندوز موبایل یا ویندوز CE

سیستم‌عامل ویندوز موبایل تا به حال بهترین و منعطف‌ترین گزینه برای رایانه‌های شخصی بوده است. در حالی که شما می‌توانید برای این سیستم‌عامل‌ها برنامه‌ی مخصوص به خود را بنویسید، اغلب کاربران از برنامه‌های موجود استفاده می‌کنند. گستره‌ی نرم‌افزارهای موجود برای سیستم‌عامل‌های ویندوز، تمامی کاربردها را پوشش می‌دهد. از جمله ردیابی انبار و خرید و فروش سیار و دیگر کاربردها.

در نظر داشته باشید که این سیستم‌عامل‌های ویندوز با سیستم‌عامل‌های ویستا و یا ویندوز 7 متفاوت هستند، چرا که ویندوز 7 و ویستا مجموعه‌ی خاصی از برنامه‌های سازگار را دارا هستند. بین ویندوز CE و ویندوز موبایل تفاوت‌هایی وجود دارد که باید آن‌ها را در نظر گرفت. ویندوز موبایل محبوبیت بیشتری دارد و بیشتر در برنامه‌هایی کاربرد دارد که از امکان اتصال به شبکه‌ی اینترنت بهره‌مند هستند. ویندوز CE به منابع کمتری نیاز داشته، ارزان‌تر بوده و اغلب برنامه نویسان آن را ترجیح می‌دهند. در هر دو حالت شما باید مطمئن شوید که برنامه‌ی مورد استفاده‌تان با سیستم‌عامل نصب شده بر روی هندهلدتان سازگار است.

ارتباطات

با وجود این که تمامی رایانه‌های همراه می‌توانند اطلاعات را در حافظه‌ی خود ذخیره کنند، اغلب کسب و کارها به استفاده از اتصال بی‌سیم در دستگاه‌های خود تمایل دارند. کسب و کارها با جمع‌آوری، پردازش و به‌روزرسانی سریع اطلاعات می‌توانند با سرعت و بازدهی بیشتری کار کنند. شما با وجود دسترسی بی‌سیم در هندهلد خود می‌توانید بهره‌وری و قابلیت‌های نیروی کاری خود را افزایش دهید. روش‌های متعدد و مختلفی وجود دارد که دستگاه‌ها از طریق آن می‌توانند به صورت بی‌سیم به انتقال اطلاعات بپردازند که با توجه به برنامه‌های مورد نیاز شما ممکن است به یک و یا تمام این روش‌ها نیاز داشته باشید.

وای‌فای WiFi

وای‌فای WiFi پرکاربردترین روش اتصال بی‌سیم برای رایانه‌ها‌ی قابل حمل است و نحوه‌ی عملکرد آن هیچ تفاوتی با عملکرد شبکه‌ی بی‌سیم خانگی شما ندارد و تا زمانی که فرد در محدوده این شبکه قرار داشته باشد، می‌تواند به منابع شبکه دسترسی پیدا کند. در حالی که اغلب مردم این شبکه را تحت عنوان وای‌فای WiFi می‌شناسند، اما به بیان فنی‌تر می‌توان آن را 802.11a/b/g/n نامید. هر یک از این حروف بیانگر سرعت‌های انتقال مختلف هستند و با توجه به ظرفیت شبکه‌ی بی‌سیم شما می‌توان از یک و یا تمام آن‌ها استفاده کرد.

خوشبختانه رایانه‌ها‌ی قابل حمل معمولاً از بیش از یک نوع وای‌فای WiFi پشتیبانی می‌کنند. وای‌فای WiFi راهکاری مناسبی برای کاربردهایی است که در محلی ثابت قرار داشته و شما می‌توانید زیرساخت شبکه را بنا کنید؛ مانند انبارها، فروشگاه‌ها و بیمارستان‌ها که از هندهلدهایی با قابلیت اتصال به وای‌فای WiFi استفاده می‌کنند تا بتوانند با سرعت بیشتر اطلاعات را جمع آوری و انتقال داده و به آن‌ها دسترسی پیدا کنند.

شبکه‌ی WAN

شبکه‌های گسترده WAN شبیه به فناوری ارتباطی عمل می‌کنند که بر روی تلفن‌های همراه وجود دارند. رایانه‌هایی که مجهز به این شبکه هستند، می‌توانند همچون گوشی‌های هوشمند، آنلاین باشند و یا تماس تلفنی برقرار کنند. مزیت بزرگ شبکه‌ی WAN این است که برنامه‌ی شما می‌تواند از قید و بند شبکه‌ی ثابت رها شود و پا به عرصه‌ی آنلاین بگذارد. تکنسین‌های میدانی و رانندگان ترابری می‌توانند از این نوع اتصال بهره ببرند تا بتوانند وظایف خود را در میدان انجام دهند، از منابع استفاده کنند (از آموزش‌ها، حساب‌های مشتری، مسیرها و …) و سفارش‌ها را در حالی که همچنان در محل قرار دارند به دفتر اصلی ارسال کنند. شبکه‌ی WAN تا حد زیادی می‌تواند نحوه‌ی کارکرد کسب‌وکار شما را تغییر دهد و توانایی شما در پاسخ‌دهی به مشتریانتان افزایش دهد.

بلوتوث

بلوتوث فناوری بی‌سیم منحصر به فردی است. چرا که برای کار کردن نیازی به سخت‌افزار شبکه ندارد. کاربرد اصلی آن اتصال دو دستگاه به یکدیگر، مانند رایانه‌ی شخصی به پرینتر و یا بارکدخوان بدون نیاز به کابل است. تا زمانی که هر دو دستگاه دارای بلوتوث باشند، می‌توانند به صورت بی‌سیم به یکدیگر متصل شوند. بلوتوث حداکثر تا فاصله‌ی 10 متر را پشتیبانی می‌کند اما راه‌اندازی آن بسیار ساده است. در رایانه‌ها‌ی قابل حمل رایج‌ترین کاربرد بلوتوث اتصال بی‌سیم به چاپگر بدون نیاز به کابل است.

GPS

سامانه‌ی موقعیت سنجی جهانی (GPS) دقیقاً شبیه به اتصالات بی‌سیم دیگر نیست. چرا که تنها کاربرد آن دریافت اطلاعات مکانی در رایانه‌ها‌ی قابل حمل است. این سیستم مانند سامانه‌های ناوبری در خودروها عمل می‌کند. شما از طریق آن نمی‌توانید به تبادل اطلاعات بپردازید، اما اگر آن را در کنار شبکه‌ی WAN قرار دهید، می‌توانید از طریق آن مسیریابی و از نقشه استفاده کنید، مکان فعلی اسناد و اطلاعات دستگاه خود را پیگیری کنید و مکان دارایی‌های خود را مشخص کنید. GPS شاید کمترین نیاز را به اتصالات بی‌سیم داشته باشد، اما کسب‌وکارهایی که در میدان کار می‌کنند می‌توانند راحت‌تر به اطلاعات دسترسی پیدا کنند و دقت برنامه‌های خود را افزایش دهند.

بارکدخوان

پس از آن که مشخص کردید که به چه نوع رایانه‌ی قابل حمل ، چه نوع سیستم‌عامل و چه نوع اتصالی نیاز دارید، نوبت به بارکدخوان مورد نیاز دستگاه می‌رسد. بزرگ‌ترین مسئله‌ای که برای بارکدخوان وجود دارد، نوع بارکدهایی است که قرار است اسکن شود و از چه فاصله‌ای قرار است این کار انجام شود. رایانه‌ها‌ی قابل حمل شامل سه نوع بارکدخوان هستند:

بارکدخوان لیزری

بارکدخوان‌ لیزری از معروف‌ترین و محبوب‌ترین نوع بارکدخوان‌ است که برای اسکن انعکاس فضاهای سیاه و سفید بارکد، از لیزر دیودی قرمز رنگ بهره می‌برد. بارکدخوان‌های لیزری تنها می‌توانند بارکدهای خطی (یک‌بعدی) استاندارد را اسکن کنند، اما مقرون به‌صرفه‌ترین گزینه نیز هستند. بارکدخوان‌های لیزری استاندارد می‌توانند از چند سانتی‌متر تا 70 سانتی‌متر را پوشش دهند که این امر به اندازه‌ی بارکد بستگی دارد. اگر شما می‌خواهید صرفاً برچسب‌ کالاهای خود را اسکن کنید، بهترین گزینه همین بارکدخوان‌های ساده هستند.

بارکدخوان لیزری دوربرد

این بارکدخوان درست مانند بارکدخوان لیزری هستند، با این تفاوت که فاصله اسکن آن‌ها به بیش از 10 متر می‌رسد. برد واقعی آن‌ها به اندازه‌ی بارکد و نوع برچسب یا تگی که این بارکد بر روی آن چاپ شده است بستگی دارد. هرچه بارکد بزرگ‌تر باشد و برچسب یا تگ چاپ شده بر روی آن بهتر نور را انعکاس دهد، شما می‌توانید فاصله اسکن را افزایش دهید. رایانه‌ها‌ی قابل حمل با GUN و استاندارد، رایج‌ترین گزینه‌هایی هستند که می‌توانند از لیزرهای دوربرد بهره ببرند. این نوع از بارکدخوان بهترین گزینه برای انبارهایی است که محصولات را در قفسه‌ها قرار دارند و کاربر باید از فاصله‌ی زیاد بارکد آن‌ها را اسکن کند.

بارکدخوان تصویری

تصویربردارهای دوبعدی به جای اسکن نور انعکاسی از لیزر، تصویر بارکد را دخیره می‌کنند. سپس این تصویر را تحلیل می‌کنند و اطلاعات را از کد استخراج می‌کنند. تصویربردارهای دوبعدی می‌توانند تمامی بارکدهای خطی، PDF و یا دوبعدی را اسکن کنند. مزیت دیگر آن‌ها این است که جهت‌گیری بارکد در زمان اسکن آن‌ها اهمیتی ندارد. در صورتی که شما با لیزرها کار کنید، باید نشانگر قرمز رنگ را به صورت افقی در راستای بارکد قرار دهید.

تصویربردارهای دوبعدی تصاویر دقیق‌تری را می‌توانند بگیرند و هوشمندتر نیز هستند. به همین دلیل شما می‌توانید در هر جهتی کدها را اسکن کنید. این امر باعث می‌شود بتوانید با هدف‌گیری کمتر و با سرعت بیشتر کدها را اسکن کرد. این تصویربردارها همچنین می‌توانند از هر سطحی بارکدها را بخوانند، از جمله صفحه نمایش رایانه، تلفن همراه و تبلت. برد اسکن این تصویربردارها شبیه به بارکدخوان لیزری است، اما مدل‌های دوربردی نیز وجود دارد که می‌توانند تا 10 متر را نیز پوشش دهند.

انتخاب رایانه‌ی قابل حمل مناسب

با توجه به تمامی گزینه‌های موجود برای رایانه‌ی قابل حمل، انتخاب دستگاه مناسب بر اساس نیازهای کسب و کارتان امری ضروری است. مشخص کردن چگونگی استفاده از این تجهیزات و امکانات مورد نیاز، تصمیم‌گیری را برای شما آسان‌تر می‌کند. اگر همچنان در تصمیم‌گیری با مشکل مواجه هستید و یا هر گونه سؤالی دارید، با کارشناسان ما تماس بگیرید. خوشحال می‌شویم که بتوانیم در انتخاب رایانه‌ی قابل حمل مناسب به شما کمک کنیم.

برچسب‌ها: ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست